Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŠIKANA

 

 Tímto článkem reaguji na stížnost jedné ženy, která má v práci peklo a setkává se neustále s šikanou, jenom proto, že nechce druhým otevírat své soukromí a nechce vyprávět o svém životě.

  Lidská zloba je bezmezná a nevyzpytatelná dokáže zničit i tu poslední naději v přátelství a lásku.

 

 Špatně se o tom píše, ale v současné době je to na denním pořádku. Lidé se s tím setkávají převážně v práci, kde vládne rivalita a nadřazené chování.

  Mnozí si ani neuvědomují, že znepříjemňují život nejen druhým, ale především sobě, protože vše špatné co člověk vytváří, se časem otočí proti němu.

  Povahově slabší jedinci jsou šikanováni těmi, kteří si chtějí něco dokazovat, protože sami kdysi v minulosti procházeli stejným peklem. Vždycky ten, který šikanuje má nízké sebevědomí a plno problémů, je nemilován, a proto si musí stále dokazovat na druhých svou sílu.

  Pokud je šikana mezi dospělými lidmi, dá se proti tomu bojovat, ale pokud se to týká dětí, je to obrovský problém, protože dítě se neumí bránit, bojí se, a spíše se uzavírá samo do sebe. Pak je na rodičích, zda si toho všimnou a zakročí, nebo to nechají být a dítě trpí.

  Co je příčinou šikany? Neláska. Ten, kdo šikanuje, nikdy nedostal lásku, nebylo mu umožněno pochopit, jak je důležitý cit a pochopení, druhého člověka. Takový člověk se cítí osamocen a stává se obrovským sobcem pro své okolí. Svou sílu si dokazuje negativním postojem k druhým, a když se takový člověk dostane na vedoucí pozici, je to hotové peklo.

Jak se bránit? To je otázka, no, především je nutné si uvědomit, že tento člověk, který šikanuje je vlastně chudák, je to člověk, který potřebuje psychickou pomoc, je nevyrovnaný a nešťastný. Když si toto vše uvědomíme, budeme mít možnost pochopit jeho chování a jeho výbuchům nebudeme přikládat takovou váhu. Další věcí je, neoplácet stejnou mincí, to je totiž ten nejhorší scénář, je to totiž voda na jeho mlýn. Pokud zachováme klid a vstřícnost, pokud mu ukážeme tvář lásky a nenecháme se strhnout do negace, dokážeme tím výbušného člověka odzbrojit. Nenavážeme s ním nit. Pokud se však začnete bránit a vysvětlovat, situace se o mnoho zhorší, protože ten, který šikanuje, tím dostává více síly a jeho útok se zvýší. Nejlepší a nejjednodušší postoj k těmto šikanám je postoj lhostejnosti, i když to uvnitř duše bolí, i když srdce pláče, postoj lhostejnosti, dokáže divy. Když totiž ten, který šikanuje, neuvidí odezvu, tak ho to časem omrzí a svou oběť opustí, bude si hledat novou.

  Problémem je, že s těmito zmetky společnost nic neudělá, žijeme v takové době. Proto v sobě každý jedinec musí najít sílu se postavit k tomuto problému čelem. Pokud budete utíkat, vždy vás to dožene. Není nutné nadávat a používat sprostá slova, je jen nutné říci druhému do očí, co se vám na jeho chování nelíbí. Dát mu najevo, že nejste ovce, se kterou by si mohl dělat, co chtěl. Někdy je nejlepší z takového zaměstnání odejít a najít si jiné. Vždy je řešení. Pokud se ale šikana v dalším zaměstnání objeví znovu, pak je nutné se zamyslet sám nad sebou, protože chyba může být i ve vás a ve vašem postoji ke kolektivu. Možná jste nevědomě povýšení, nekomunikační, nedokážete navázat s druhými nit a celý proces se znovu opakuje. Pak je nejlepší najít si práci, kde nebudete vázáni na kolektiv a budete sobě svým vlastním pánem. Je mnoho zaměstnání, které se dají dělat z domova přes počítač, nebo je možnost pomáhat starým lidem jako opatrovnice a jiné další možnosti.

  Lidé se slabší povahou to mají velmi těžké, nedovedou se bránit a jsou zneužívány psychopaty, kteří jsou přesvědčeny, že si mohou všechno beztrestně dovolit. Nikdo se o nikoho nestará, nikdo se nikoho nezastane, každý bojuje sám za sebe. Ano, v dnešní době je v podstatě všechno boj, boj o místo na zemi, boj o zaměstnání, boj o peníze, o lásku, o zdraví…

   Lidstvo se dostalo do bodu, kdy ztrácí soudnost a jediná hodnota, která je uznávaná jsou peníze. Věčná honba za penězi. Nikdo si však neuvědomí, kolik neštěstí se za touto energií skrývá, kolik pláče, sobectví smrti.

   Když hovořím s jednotlivci, všichni poukazují na to, jak jsou empatičtí, jak se snaží jít duchovní cestou, jak chtějí pomáhat druhým. Jsou to ale jen planá slova, za kterými je naprosté prázdno. Ti, co opravdu pomáhají, o tom nemluví, nepřipadá jim důležité se zviditelňovat slovy, stačí jim, že za nimi jsou vidět skutky.

  Když si člověk hledá práci, nasadí tvář masky a vydává se za někoho úplně jiného, jen aby zaujal. To ale nemůže fungovat, protože maska se nedá nosit stále.

  Lidé jsou v podstatě k tomu tlačeni, aby zaujímali takový postoj, protože kdyby přišli na pohovor takoví, jací jsou doopravdy, odešli by s nepořízenou, protože dnešní společnost nehledá přirozenost a moudrost, hledá pouze pozlátko krásné tváře a mládí, a je jedno co se za touto tváří skrývá. A v tomto tkví velký problém pro obyčejné, lidi. I když jsou moudří, jsou nezajímaví. Je třeba si najít práci, která bude resonovat s vaším srdcem, bude vás naplňovat a dodávat sílu.

  Vím, že namítnete, že si dnes nemůže nikdo vybírat, protože je práce málo, ale věřte, že není, kdo chce pracovat, vždy si práci najde. V dnešní době je lepší udělat si nějakou živnost a pracovat sám na sebe, být svým vlastním pánem. Mnoho z vás namítne, že to není tak jednoduché, ale to jsou jen výmluvy, já říkám, že nic není nemožné, a když člověk doopravdy něco chce, vždy to dosáhne, vím to podle sebe., protože život byl ke mně krutý, přesto jsem dokázala něco, na co bych nikdy v minulosti nepomyslela. Vše máte ve svých rukách, svoje štěstí i svůj život.

2ced0fc0f4_79564603_o2.gif

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář